FNV Havens bereikt onderhandelingsresultaat CAO Verhurende Bedrijven in de Bulksector

Beste leden,
Vandaag, donderdag 17 juli 2025 heeft FNV Havens een onderhandelingsresultaat bereikt met de bedrijven Haven Service Rozenburg en Smit over de nieuwe CAO. De CAO is bedoeld voor het havenwerk wat verricht wordt bij de inhurende bedrijven zoals EECV, HBTR en HBTM.
Al sinds jaar en dag sluit FNV Havens deze CAO met steun vanuit de werknemers van de inhurende bedrijven. Deze CAO-onderhandelingen moest het op eigen kracht gebeuren. Te weinig werknemers bij Haven Service Rozenburg en Smit waren lid bij FNV Havens of waren bereid om inspanningen te leveren om de CAO nageleefd te krijgen. Gelukkig is een en ander veranderd door inspanningen van twee jonge havenwerkers bij HSR. Wij hebben prima onderhandelingen gevoerd met de twee werkgevers en er ligt een resultaat.
Eerst oude afspraken dan nieuwe afspraken
Maar eerst zal de naleving van de oude CAO ordentelijk afgewikkeld dienen te worden en dat houdt in dat er nog nabetalingen gedaan moeten worden bij HSR. HSR gaat dit regelen en heeft hiervoor enige tijd nodig. Werknemers die denken dat zij nog ergens recht op hebben kunnen zich melden bij HSR tot eind juli 2025. In de maand augustus zullen de nabetalingen uitgerekend worden. Eind augustus zal het onderhandelingsresultaat in een schriftelijke stemming aan de leden voorgelegd worden.
Nieuwe afspraken
CAO-artikel 1.1: Looptijd 3 jaar: van 1 januari 2025 tot en met 31 december 2027
CAO-artikel 5.1 Salarissen en overige betalingen:
- Initiële loonsverhoging 1 juli 2025 1%.
- Eenmalige bruto uitkering € 350,- te betalen in december 2025 (vakbondscontributie fiscaal vriendelijk verrekenen met deze bruto uitkering.
- Initiële loonsverhoging per 1 januari 2026 1%.
- Initiële loonsverhoging per 1 januari 2027 1%.
- De APC van oktober 2023 oktober 2024 is 2,58% en is al opgenomen in de nieuwe salaristabellen per 1 januari 2025.
- De tekst in de CAO wordt aangepast zodat voortaan ieder jaar (ongeacht of de looptijd van de CAO geëxpireerd is) de APC per 1 januari wordt toegepast. Indien er een negatieve inflatie is dan wordt deze verrekend met toekomstige inflatie in volgende jaren.
CAO-artikel 5.5: Nieuwe werknemers die in dienst komen per 1 juli 2025 ontvangen geen verhoogd taakloon meer als men op ‘niet-cao-werk’ wordt ingezet, maar wel bij de opdrachtgevers andere werkzaamheden verrichten, ontvangen geen vuilwerktoeslag meer
CAO-artikel 4.2 lid 9 Leegloopregeling: Per 1 januari 2025 kan bij HSR en Smit er voor gekozen worden om in het kader van leegloopkostenbesparing per werknemer eerst een buffer van 40 Tijd voor Tijd uren op te bouwen
CAO-artikel 5.6 Overige toeslagen: Werknemers die in loongroep 2 werkzaam zijn en ingezet worden op spantenkraan (minder dan 30 ton) en/of kleine laadschop (minder dan 30 ton) ontvangen een toeslag ter hoogte van het verschil tussen bruto maandsalaris loongroep 3 en bruto maandsalaris loongroep 2. Dit verschil wordt gedeeld door 21 (diensten). De toeslag wordt betaald per dienst op deze machines.
Bijlage I en bijlage II: Loongroep 1 komt te vervallen.
Bijlage I en bijlage II: Indien de werknemer 80 diensten of meer wordt ingezet in een periode van 12 maanden zal de werknemer ingedeeld worden ingedeeld in loongroep 3
CAO-artikel 5.6 Overige toeslagen: Werknemers die in loongroep 2 of 3 werkzaam zijn en ingezet worden op spantenkraan (meer dan 30 ton) en/of grote laadschop (meer dan 30 ton) ontvangen een toeslag ter hoogte van het verschil tussen bruto maandsalaris loongroep 2/3 en bruto maandsalaris loongroep 4 plus de toeslag vermeld in bijlage II. Dit verschil wordt gedeeld door 21 (diensten). De toeslag wordt betaald per dienst op deze machines.
De inhurende bedrijven moeten dit onderhandelingsresultaat steunen
Als bedrijven meer flexibiliteit willen in kosten, dan ook meer betalen als er werk is. FNV Havens roept de inhurende bedrijven op om in de nieuwe tariefbesprekingen dit resultaat mogelijk te maken door meer te betalen voor de inhuur. Tevens roepen wij de bedrijven op om ook rekening te gaan houden met stijgende kosten voor de verhurende bedrijven bij de invoering van de Wet Toekomst Pensioenen. De kosten in de nieuwe pensioenregeling zal voor nieuwe jonge werknemers hoger gaan uitvallen vanwege de vlakke premie die per 1 januari 2028 een feit zal zijn.
Ik wil een speciaal dankwoord uitspreken aan Timon Bierings en Mark Vermaat. Deze 2 jonge gasten hebben goed werk verricht als lid van het onderhandelingsteam.
Met vriendelijke groet,
Niek Stam
Bestuurder FNV Havens
P.S. Ben je blij met dit resultaat en nog geen lid. Lid worden kan nog steeds: FNV - lid worden.